Kurs na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia – przygotowanie do matury i studiów medycznych – Warszawa. Prowadzony przez Fundację Edukacyjną Sikory Kurs na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia, zajmuje się rozwijaniem kompetencji najwyżej punktowanych na egzaminie maturalnym. Głównym celem Kursu na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia, jest budowa solidnych fundamentów dla rozwoju intelektualnego kursantów – szczególnie w kontekście studiów wyższych na uczelniach w Warszawie, jak i w całym kraju.
Zadania maturalne
Kurs na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia, wykorzystuje autorskie materiały dydaktyczne zawierające liczne zadania maturalne, które pozwalają na efektywne ćwiczenie umiejętności maturalnych. Nasz kurs szczyci się największą liczbą próbnych egzaminów maturalnych, a także innych typów sprawdzianów. Na przestrzeni lat przeprowadziliśmy kilka tysięcy próbnych egzaminów.


Żadna grupa Kursu dla klas III nie realizuje całego materiału liceum. Kursy całościowe przygotowujące do matury prowadzone są wyłącznie w klasach maturalnych.
Każdy kursant ma dostęp do aktualnego programu nauczania na swoim indywidualnym koncie po zalogowaniu w systemie Internetowej Rejestracji Kursu Sikory w trakcie trwania danej edycji kursu.
Przygotowanie do matury na kierunki medyczne lub inne biologiczno-chemiczne.
„Kurs dla klas III Rozszerzony z biologii i chemii na Uniwersytet Medyczny” przeznaczony jest dla przyszłych studentów kierunków medycznych lub innych biologiczno-chemicznych będących (od września 2024) w III klasie liceum. Zapisy na ten kurs prowadzone są do grup odbywających zajęcia w konkretnych terminach według kolejności wpłat realizowanych przez Uczestników. Po trzech spotkaniach wykładowo-ćwiczeniowych każdy Uczestnik tego kursu napisze egzamin poziomujący, na podstawie którego zostanie zakwalifikowany do grupy o odpowiednim stopniu zaawansowania. Celem egzaminu poziomującego jest dostosowanie sposobu realizacji treści programu nauczania z zakresu matury rozszerzonej do aktualnego poziomu wiedzy i umiejętności Uczestników w danej grupie zajęciowej.

Dane w tabeli dotyczą całego kursu | Kurs dla klas III Rozszerzony z biologii i chemii na Uniwersytet Medyczny |
---|---|
Charakterystyka | Wykłady, ćwiczenia, sprawdziany i matury z biologii i chemii dla klas III zainteresowanych ugruntowaniem wiedzy i umiejętności z zakresu matury rozszerzonej przed przystąpieniem w klasie IV do rocznego kursu maturalnego z wybranych przedmiotów – kurs realizowany według dwóch możliwych programów rozszerzonych w zależności od poziomu zaawansowania zbadanego na egzaminie poziomującym |
Wykłady teoretyczne z nauczycielem | 30 jednostek* z biologii 30 jednostek* z chemii |
Ćwiczenia maturalne omawiane z nauczycielem | 30 jednostek* z biologii 30 jednostek* z chemii |
Suma jednostek z Wykładowcą | 60 jednostek* |
Próbne egzaminy maturalne (h) | (2x3h z biologii i 2x3h z chemii) = 12h |
Próbne egzaminy wiedzy on-line (h) | (10x2h z biologii i 10x2h z chemii) = 40h |
Praca własna w domu (h) | Minimum 30h |
Analiza toków rozumowania (rozwinięcie zajęć wykładowych i egzaminów maturalnych) | Minimum 200 ćwiczeń |
Suma jednostek/godzin na Kurs dla klas I)I (minimum) | 112 + 30h |
Przedmioty | Biologia Chemia |
Zajęcia fakultatywne po spełnieniu dodatkowych warunków | Konkurs Ambasador Zdrowia Warsztaty z dr n. med. Jarosławem Sikorą |
Kurs na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia – zajęcia odbywają się w poniższych terminach:
sobota (10:00 – 14:00)
niedziela (10:00 – 14:00)
System budowy i rozwoju umiejętności maturalnych na Kursie na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia, zakłada udział w trzech integralnych aktywnościach:
- praca własna przed zajęciami (z wykorzystaniem wskazówek Kursu Sikory)
- aktywny udział w zajęciach seminaryjnych (z wykorzystaniem kompendiów maturalnych)
- sprawdzenie nabytych umiejętności poprzez udział w stacjonarnych egzaminach maturalnych i egzaminach wiedzy
Zakres przedstawionych treści na kursie jest zgodny z wymogami CKE. W ostatnich latach wiele zadań rozwiązywanych podczas zajęć i na próbnych egzaminach maturalnych Kursu Sikory było bardzo zbliżonych do występujących na maturze CKE.


Kurs Sikory szczyci się największą liczbą próbnych egzaminów maturalnych, a także innych typów sprawdzianów. Egzamin maturalny zdany z najwyższym wynikiem na poziomie rozszerzonym daje szansę na otrzymanie indeksu wyższej uczelni. Celem aktualnej matury jest, aby absolwenci szkół byli nie tylko lepiej przygotowani do podjęcia studiów wyższych, ale posiadali również umiejętności umożliwiające im elastyczne funkcjonowanie na rynku pracy.
W arkuszach egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym kładziony jest duży nacisk na sprawdzanie umiejętności niezbędnych każdemu studentowi i pracownikowi, takich jak np. przetwarzanie informacji z różnych źródeł, w tym krytyczne analizowanie i porównywanie ich treści, wnioskowanie, stawianie hipotez i ich weryfikowanie, identyfikowanie i wyjaśnianie związków i zależności. Te, w dużej mierze uniwersalne, ponadprzedmiotowe umiejętności są sprawdzane w zadaniach wymagających solidnej wiedzy z zakresu danego przedmiotu, określonej w wymaganiach szczegółowych podstawy programowej. Dlatego też na Kursie Sikory przeprowadzamy poniższe typy sprawdzianów.
Typy sprawdzianów na Kursie na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia.
- próbne egzaminy maturalne – egzaminy otwarte w formacie oryginalnej matury, sprawdzane przez Egzaminatorów Kursu Sikory – każdy egzamin opatrzony jest indywidualnym komentarzem
- egzaminy wiedzy – egzaminy w formie pytań zamkniętych – coraz częściej wykorzystywane przez CKE na ogólnopolskich maturach; sprawdzają zakres wiedzy licealnej.
- egzaminy sprawdzające kompetencję analizy tekstu – umiejętność analizy tekstu jest bardzo ważnym, wysoko punktowanym elementem egzaminu maturalnego
Próbne egzaminy maturalne, to nie tylko weryfikacja poziomu Twojej wiedzy, sprawdzenie się w sytuacji stresowej czy oswojenie z formułą egzaminu, ale przede wszystkim miara postępu, jaki uczyniłeś – o czym świadczą wyniki kolejnych matur.


Dodatkowo w trakcie trwania Kursu na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia, każdy Uczestnik ma do dyspozycji:
- Indywidualne raporty postępów – (generowane dla każdego uczestnika drogą elektroniczną) wskazują kursantowi zagadnienia, uznane przez system jako opanowane w stopniu wystarczającym, oraz te, które wciąż wymagają poprawy; określają pozycję kursanta na tle grupy oraz całego Kursu; mierzą postępy kursanta w czasie trwania Kursu.
- Cenne uwagi Wykładowcy na egzaminach maturalnych – pisemne omówienie każdej pracy maturalnej kursanta. Kursanci mają także dostęp do podsumowań najczęstszych błędów popełnianych na próbnych maturach.
- Konsultacje – czyli możliwość odbycia indywidualnej rozmowy z Wykładowcą.
Statystyki:
- Jak pozycję zajmujesz na kursie?
- Ile osób napisało maturę lepiej od Ciebie?
- Którym obszarom wiedzy musisz poświęcić więcej czasu?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Ci rozbudowane Statystyki postępów kursu, do których masz dostęp po zalogowaniu w systemie Internetowej Rejestracji Kursu Sikory.
Pamiętaj, aby dostać się na wymarzony kierunek studiów, musisz być lepszy od pozostałych osób ubiegających się o ten sam indeks!

Wady i zalety Kursu na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia.
Opinie Biologia
Bardzo dobra Pani Profesor. Dużo informacji o kruczkach. Rozbudzenie pasji do biologii, dotąd nie odkrytej.
Systematyczność i egzaminy maturalne bardzo pomagają mi w mobilizacji do nauki i widzę swoje postępy w nauce od początku kursu do teraz.
Matury próbne, wykłady z poszerzeniem szkolnych wiadomości. Informacje o kruczkach i najczęstszych błędach maturalnych.
Wyczerpujące materiały i zadania z każdego tematu razem z odpowiedziami, dzięki czemu nie potrzeba tylu zbiorów zadań i repetytoriów.
Opinie Chemia
Robienie zadań maturalnych oraz “wymuszanie” nauki, nawet jak bardzo się nie chce.
Regularność, wymagania, dogłębna analiza trudnych zagadnień.
Akredytacja
Co oznacza akredytacja?
Akredytacja jest jednym z zewnętrznych sposobów potwierdzenia jakości procesu kształcenia i jego efektów. Uzyskanie akredytacji stanowi potwierdzenie, iż placówka kształcenia ustawicznego spełnia ustalone przez Kuratorium Oświaty wymagania i przyjęte kryteria jakości, m. in.:
– sukcesywnie wdraża nowoczesne, systemowe rozwiązania w celu zapewniania wysokiej jakości prowadzonego kształcenia,
– dysponuje salami wykładowymi, wyposażonymi w niezbędne środki dydaktyczne, w tym w środki umożliwiające wykorzystywanie technik komputerowych,
– zatrudnia do prowadzenia kursów wykładowców o wysokich kwalifikacjach merytorycznych i doświadczeniu zawodowym,
– tworzy wysokiej jakości własne programy kształcenia i materiały dydaktyczne.
Korzyści
Najważniejszą korzyścią dla klientów placówki akredytowanej jest pewność, iż korzysta się z wysokiego poziomu usług edukacyjnych.
Akredytacja
Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż dnia 21 marca 2011 roku kurator oświaty właściwy dla siedziby naszej placówki w drodze decyzji administracyjnej przyznał, prowadzonemu przez Fundację Edukacyjną Sikory, Kursowi Sikory akredytację. Decyzja wydana została po przeprowadzeniu postępowania akredytacyjnego. Oceny placówki dokonał zespół powołany przez kuratora oświaty. Zachęcamy do zapoznania się z oryginalnym dokumentem – oryginał. (link)
Zajęcia przedmedyczne
W ramach “Kursu na Medycynę dla klas III” prowadzimy zajęcia dodatkowe, mające na celu poszerzenie horyzontów przyszłych lekarzy o zagadnienia, które umykają i są niedoreprezentowane w trakcie edukacji formalnej, a są ważne w kontekście edukacji przyszłych lekarzy. Wszystkie zajęcia są bezpłatne dla uczestników kursu. Podstawą udziału w zajęciach dodatkowych będą wyniki z egzaminów wiedzy, w tym z pierwszego etapu konkursu Ambasador Zdrowia oraz wyniki z matur uzyskane w pierwszym roku kursu (oceniani będą kursanci, którzy rozwiążą minimum 70% wszystkich sprawdzianów). Zajęcia dodatkowe są z dużym entuzjazmem przyjmowane przez uczestników.
Medycyna – powołanie czy wyzwanie?
Co mnie pcha na medycynę? Jak wykorzystać okres liceum na przygotowanie do zawodu? Jak się dostać – czyli te kilka punktów, które decyduje o być albo nie być na medycynie. Studia – fakty i mity. Pomiędzy balneologią a ftyzjatrią – czyli, czym są specjalności medyczne i jak je wybierać. Wasze pytania.
Prowadzący: dr n. med. Jarosław Sikora
Zobacz również konkursy dla klas III – Ambasador Zdrowia i High Flyer
Konkurs Ambasador Zdrowia
Ambasador Zdrowia to konkurs dla osób wybierających się na medycynę. Ma na celu poszerzenie wiadomości, rozwijanie umiejętności i kształtowanie postaw w zakresie: wiedzy o opiece zdrowotnej, promocji zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania się, funkcjonowania organizmu człowieka, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, onkologicznych, społecznych i zakaźnych, profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.
Laureatka XI edycji konkursu Ambasador Zdrowia 2022/2023
DOBROCHNA ORZECHOWSKA
Nagrodą w konkursie była zniżka w opłacie za kolejny rok nauki na Kursie Sikory w wysokości 20%.
Gratulujemy serdecznie pokonania wszystkich etapów wyjątkowo trudnego konkursu ze względu na różnorodność ocenianych umiejętności i zaprezentowania szerokiego spektrum kompetencji – od wiedzy medycznej po kreatywność w rozwiązywaniu problemów.
Regulamin XII edycji Konkursu „Ambasador Zdrowia” dla uczniów klas III Kursu Sikory 2023/2024
1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
Konkurs „Ambasador Zdrowia”, zwany dalej Konkursem, jest konkursem przedmiotowym z wiedzy o zdrowiu. Organizatorem Konkursu jest Fundacja LifeSkills.
2. CELE KONKURSU
Do głównych celów konkursu zaliczyć można m.in:
- Poszerzanie wiadomości, rozwijanie umiejętności i kształtowanie postaw w zakresie: wiedzy o opiece zdrowotnej, promocji zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania się, funkcjonowania organizmu człowieka, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, onkologicznych, społecznych i zakaźnych, profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.
- Wyłanianie i promowanie młodzieży o ponadprzeciętnej wiedzy i umiejętnościach.
3. PRZEBIEG KONKURSU
Konkurs organizowany jest w formie dwustopniowych eliminacji.
Zadaniem uczestników jest:
- w etapie I – samodzielne rozwiązanie on-line testu zamkniętego, składającego się maksymalnie ze 120 pytań (maksimum punktów – 120 pkt),
- w etapie II – realizacja ćwiczeń kreatywności on-line na bazie zadań analityczno-problemowych (maksimum punktów – 120 pkt),
W Konkursie mogą wziąć udział:
- w etapie I – wszyscy uczniowie Kursu Sikory dla klas III 2023/2024,
- w etapie II – dwunastu uczestników o najwyższych wynikach w I etapie oraz uczestnicy z wynikiem równym wynikowi dwunastego uczestnika,
Informacje dotyczące organizacji, miejsc przeprowadzenia, czasu trwania i wyników poszczególnych etapów Konkursu będą przekazywane poprzez stronę http://www.kurssikory.pl/ambasador-zdrowia, zwaną dalej stroną internetową Konkursu.
Ostateczne decyzje w sprawach spornych nieobjętych Regulaminem podejmuje Przewodniczący Komisji Konkursowej.
4. ZGŁOSZENIA
Nie ma konieczności zgłaszania udziału w konkursie.
5. KOMISJA KONKURSOWA
W skład Komisji Konkursowej wchodzą:
dr n. med. Jarosław Sikora – Przewodniczący Komisji,
Robert Krool – członek Komisji, zastępca Przewodniczącego Komisji,
dr n.med. Michał Rabijewski – członek Komisji.
Członkowie Komisji Konkursowej zobowiązani są do zachowania tajności zadań konkursowych i odpowiedzi do momentu przeprowadzenia poszczególnych etapów Konkursu.
Zadaniem Komisji Konkursowej jest:
- poinformowanie uczniów o zasadach organizacji, miejscu i terminie przeprowadzenia oraz wynikach etapów, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Konkursu,
- zorganizowanie i przeprowadzenie Konkursu w warunkach zapewniających samodzielną pracę uczestników oraz dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych bez naruszenia zasad samodzielnej pracy, terminu ani czasu trwania Konkursu,
- ocena prac uczniów zgodnie z kluczem odpowiedzi,
- wyłonienie zwycięzcy i laureatów Konkursu,
- zabezpieczenie i przechowanie dokumentacji konkursowej obejmującej prace uczniów oraz listę uczestników,
- przestrzeganie terminów, określonych w § 9. niniejszego Regulaminu.
6. LAUREACI I FINALIŚCI
Tytuł laureata Konkursu otrzymują uczestnicy, którzy w II etapie konkursu uzyskali co najmniej 70% maksymalnej liczby punktów. Tytuł finalisty Konkursu otrzymują pozostali uczestnicy II etapu.
7. KORZYŚCI Z UDZIAŁU W KONKURSIE
Dostęp do wyników i pytań, które pojawią się na konkursie.
Zniżka na Kurs Sikory edycji 2024/2025.
8. ZAKRES WYMAGAŃ
Zadania konkursowe na wszystkich etapach Konkursu będą oparte na wiadomościach dotyczących podanych poniżej zagadnień:
- dietetyka,
- prawidłowe odżywianie się,
- znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka i profilaktyki chorób cywilizacyjnych,
- choroby cywilizacyjne: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, udary mózgu,
- choroby przenoszone drogą płciową,
- profilaktyka chorób nowotworowych,
- uzależnienia i ich negatywne konsekwencje zdrowotne,
- fizjologia cyklu miesięcznego,
- niepłodność,
- antykoncepcja,
- podstawy medycyny ratunkowej,
- inne zagadnienia z szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej i wiedzy o zdrowiu i chorobie.
9. HARMONOGRAM KONKURSU
Komisja Konkursu zastrzega sobie prawo przedłużenia terminów podanych poniżej.
Informacja o każdej zmianie harmonogramu zostanie opublikowana na stronie internetowej Konkursu, na co najmniej 7 dni przed pierwszym terminem, który ulega zmianie.
Wydarzenie | Termin |
---|---|
I Etap | od sb 16.12.2023 g. 10:00 do nd 17.12.2023 g. 12:00 |
Przekazanie uczestnikom wyników oceny I etapu | do 31.01.2024 |
II etap | sb 11.05.2024 g. 10:00-12:00 |
Przekazanie uczestnikom wyników oceny II etapu | do 31.05.2024 |
Konkurs High Flyer
High Flyer jest inicjatywą Fundacji LifeSkills, Fundacji Edukacyjnej Sikory oraz Kursu Sikory. Celem konkursu i stojącego za tym zespołu ekspertów, jest odnalezienie wyjątkowych licealistów, odznaczających się szczególną przenikliwością w codziennym myśleniu i podejściu do zadań naukowych, dużą wyobraźnią, zdolnością kalkulacji ryzyka w odniesieniu do powierzonych projektów, a także przedsiębiorczością wobec własnego rozwoju i dostrzegania szans na co dzień.
* Fundacja LifeSkills
Założona przez Roberta Kroola i Jarosława Sikorę – to tu świat medycyny spotkał się na gruncie edukacji ze światem rozwoju zawodowego. Fundacja organizuje praktyczne kursy dla młodzieży (uwzględniające polskie realia i brytyjskie 300 lat doświadczeń w tym zakresie) przygotowujące do kompetencji przyszłości: Insight Strategy i Educational Concierge. Programy Fundacji są adresowane do licealistów oraz studentów, dla których określenie swojej ścieżki zawodowej wydaje się zbyt niepewne, zbyt marzycielskie, albo aspiracje ich środowiska wydają się im samym – zbyt agresywne… www.lifeskills.pl
Laureaci XII edycji konkursu High Flyer 2022/2023 –> KATARZYNA CHRUST i PAWEŁ DOMITRZ
Nagrodą w konkursie dla Laureatów oraz Osób Wyróżnionych była zniżka w opłacie za kolejny rok nauki na Kursie Sikory w wysokości od 20 do 30% w zależności od zaprezentowanych lotów.
Gratulujemy serdecznie pokonania wszystkich etapów konkursu i zaprezentowania wysokiego poziomu podczas obrony swoich prac!
XIII edycja konkursu High Flyer 2023/2024
Konkurs dla ludzi z talentem i zaangażowaniem – najambitniejszych uczestników klas III Kursu na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia.
Laureatami konkursu „High Flyer” będą osoby, które spełnią jednocześnie trzy poniższe warunki:
Warunek 1 – zajęcie od 1 do 20 miejsca w rankingu najlepszych kursantów ustalonego na dzień 18.12.2023. Pozycja w rankingu zostanie wyznaczona na podstawie średniego wyniku z przeprowadzonych do dnia 18.12.2023 egzaminów wiedzy on-line (uwzględniane będą tylko te osoby, których frekwencja na egzaminach wyniesie minimum 75%). Osoby, które znajdą się w rankingu w pierwszej dwudziestce, zostaną o tym fakcie powiadomione do dnia 18.12.2023 drogą e-mail w zakładce “Moja Poczta” na stronie irk.kurssikory.pl. Brak wiadomości od organizatorów konkursu oznaczał będzie brak spełnienia Warunku 1 konkursu.
Warunek 2 – wysłanie drogą e-mail poprzez zakładkę “Moja Poczta” na stronie irk.kurssikory.pl najpóźniej do dnia 3.03.2024 oryginalnej pracy na jeden z tematów ogłoszonych przez organizatorów pod koniec grudnia 2023. Z każdego tematu podanego przez organizatorów wybrane zostaną maksymalnie trzy prace.
Warunek 3 – uzyskanie najwyższej liczby punktów podczas rozmowy kwalifikacyjnej dotyczącej napisanej pracy.
Korzyści dla Laureatów konkursu High Flyer:
1. wsparcie kariery zawodowej przez Organizatorów inicjatywy High Flyer
2. zniżka na Kurs Sikory edycji 2024/2025
Tematy 2023/2024 (warunek 2 – patrz wyżej)
1. Co to znaczy dobre życie?
2. Idealna szkoła – czy istnieje – rozważania o tym, jak powinna wyglądać edukacja w XXI wieku…
3. Pięć lekcji, które w szkole nigdy się nie odbyły, a które bardzo chciał(a)bym – stwórz tytuły i konspekt.
4. Sztuka właściwych decyzji – jak je podejmować, aby nie żałować?
5. Uzależnienia u obecnej młodzieży – zjawisko częste czy rzadkie? Skuteczne metody przeciwdziałania.
Zalecenia
1. Samodzielność i własne przemyślenia (a nie Dr Google’a).
2. Im większe zaangażowanie, tym lepiej.
3. Kreatywność i pobudzenie wyobraźni czytelników to istotny walor.
4. Im większa bibliografia, tym lepiej.
High Flyer – Informacje dla sponsorów
Każdego roku Kurs Sikory kończy ponad tysiąc abiturientów, wśród których odnaleźć można ludzi z talentem, pasją i zaangażowaniem. To oni, w niedługim czasie, kształtować będą otaczającą nas rzeczywistość, zasilając szeregi największych, międzynarodowych korporacji.
Program High Flyer ma ambicje stać się platformą promującą ponadprzeciętne jednostki; ludzi stojących u progu niezwykłej kariery zawodowej. Poszukujemy partnerów chcących przyłączyć się do naszej inicjatywy:
- sponsorów Programu HF (organizacji projektu, Gali Laureatów, itp.),
- sponsorów nagród dla Laureatów,
- sponsorów stypendiów akademickich i/lub naukowych dla Laureatów,
- organizatorów praktyk zawodowych dla Laureatów.
Udział sponsorów w projekcie będzie wiązał się z uzgodnioną kampanią reklamowo-promocyjną Firm sponsorujących. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod numer 600 223 444.