O FUNDACJI

Fundacja Edukacyjna Sikory

Założycielem Fundacji Edukacyjnej Sikory (FES) oraz prowadzonego przez nią Kursu Sikory jest Jarosław Sikora – doktor nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych drugiego stopnia, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, którą ukończył w ramach indywidualnego toku studiów przedterminowo w 1992 roku.

Sztandarowym projektem FES jest Kurs na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia przeznaczony dla licealistów, którzy chcą studiować medycynę lub inny kierunek medyczny.

Jarosław Sikora

Doktor nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych drugiego stopnia. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, którą ukończył w ramach indywidualnego toku studiów przedterminowo w 1992 r. W latach 1992-1993 zdał pomyślnie egzaminy nostryfikacyjne USMLE. Pracował w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc. W latach 1994-1996 w ramach studiów doktoranckich prowadził badania angiogenezy w raku płuc, które ukończył pracą doktorską.

Równolegle specjalizował się w chorobach wewnętrznych, uzyskując w 2001 r. tytuł specjalisty II stopnia chorób wewnętrznych. Brał udział w latach 2005-2006 w programie doskonalenia umiejętności menadżerskich (executive development) organizowanym przez Canadian International Management Institute i Harvard Business School.

Jarosław Sikora, będąc vice-przewodniczącym Samorządu Studenckiego AM, w roku 1990 reaktywował Kurs Przygotowawczy na Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1990-1993 pełnił funkcję kierownika organizacyjnego kursu Akademii Medycznej.

Po ukończeniu studiów założył własną firmę – Kurs Sikory, której celem od początku działalności było przygotowanie do egzaminu na Akademię Medyczną. W następnych latach oferta została poszerzona o przygotowanie do egzaminów na Uniwersytet Warszawski, SGH, Politechnikę, SGGW oraz UKSW. Kolejnym krokiem było założenie Fundacji Edukacyjnej Sikory i rozszerzenie zakresu kursów także o młodszych o rok, trzecioklasistów zainteresowanych medycyną.

W marcu 2011 roku Kurs Sikory – jako pierwsza placówka na Mazowszu – uzyskał akredytację Kuratora Oświaty. Dla naszych klientów akredytacja udzielona przez państwową jednostkę nadzorującą stanowi gwarancję najwyższej jakości prowadzonej edukacji.

Największa liczba absolwentów Kursu Sikory studiuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym – szacuje się, że co trzeci student tej uczelni (Wydział Lekarski, Oddział Stomatologii, Wydział Farmacji) jest absolwentem kursu. Systematycznie absolwenci Kursu Sikory powiększają także grono studentów na Uniwersytecie Warszawskim – zarówno na kierunkach przyrodniczych, jak i humanistycznych (m.in. prawo, nauki polityczne) i ścisłych; na Politechnice Warszawskiej, SGGW, UKSW i WAT.

Kurs na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia, prowadzony przez Fundację Edukacyjną Sikory to rozbudowany system zajęć stacjonarnych oraz zorganizowana praca samodzielna w domu. Zajęcia kursów z wybitnymi Wykładowcami odbywają się w Warszawie. Dużą wagę przywiązujemy do systematyczności nauki. Każdemu uczestnikowi kursu gwarantujemy stały dostęp do rozbudowanego internetowego systemu statystyk i postępów.

W roku szkolnym 2024/2025 odbędzie się 31 edycja naszego Kursu na Uniwersytet Medyczny dla klas trzecich – biologia i chemia.Spośród uczestników kursu, 70% zadeklarowało, iż wybiera się na Warszawski Uniwersytet Medyczny, 19% na Uniwersytet Warszawski, 7% na Politechnikę Warszawską, 3% na SGGW.. Kurs Sikory ukończyło już ponad 18000 Absolwentów, znacząco poprawiając swoje wyniki w nauce.

Fundacja Edukacyjna Sikory realizuje swoje cele inicjując, wspierając lub przeprowadzając (organizacyjnie, finansowo, merytorycznie i rzeczowo):

  1. projekty celowe,
  2. programy stypendialne, nagrody i wyróżnienia,
  3. szkolenia, seminaria, konferencje, zjazdy oraz inne formy spotkań związanych z celami Fundacji, a także: audyty, certyfikacje oraz udzielanie licencji,
  4. projekty oraz fundusze celowe dla destynariuszy objętych celami działania Fundacji,
  5. konkursy wiedzy i umiejętności praktycznych,
  6. tworzenie serwisów edukacyjnych,
  7. programy pomocy placówkom naukowym, instytucjom edukacyjnym, instytucjom rządowym oraz pozarządowym, realizującym cele zbliżone do celów Fundacji,
  8. programy wspierające inicjatywy lokalne i regionalne w zakresie celów Fundacji,
  9. wydawnictwa i inne publikacje w wersji papierowej, elektronicznej, audio i wideo związane z celami Fundacji oraz propagujące te cele, współpracę z instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji, w tym organizacjami zajmującymi się pomocą osobom niepełnosprawnym, oraz współpracę z krajowymi i zagranicznymi podmiotami, fundacjami, stowarzyszeniami oraz osobami fizycznymi.